کمیاب فرزند مدرسه همراه ملانیا زن ترامپ

کمیاب: فرزند مدرسه همراه ملانیا زن ترامپ خانواده برج ترامپ رییس جمهور دونالد ترامپ ریاست جمهوری ملانیا ترامپ

گت بلاگز اخبار اجتماعی ۱۰دقیقه‌اول زلزله، از مرده‌ها پوشیده‌شد , بیمارستان سرپل‌ذهاب

پزشکان بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب نگرانند، دلواپس روحیه مردم و دلواپس شیوع بیماری‌های عفونی مخصوصا جهت زنان.

۱۰دقیقه‌اول زلزله، از مرده‌ها پوشیده‌شد , بیمارستان سرپل‌ذهاب

بیمارستان سرپل ذهاب؛ ۱۰دقیقه اول زلزله، از مرده ها پوشیده شد

عبارات مهم : زلزله

پزشکان بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب نگرانند، دلواپس روحیه مردم و دلواپس شیوع بیماری های عفونی مخصوصا جهت زنان.

سرمای كرمانشاه، تاریكی شب، بیمارستان سرپل ذهاب. حتی تمام شهر كه در سكوت فرو رفته باشد، اینجا از سكوت و سكون، خبری نیست. یكی می رود و دیگری می آید. مردی كه فرزند اش را با سر شكسته بغل گرفته و زنی كه سرم به دست، از بیمارستان خارج می شود. بیمارستانی كه حالا زلزله خرابش كرده و مثل تمام شهر كه به جای ساختمان، چادر به چشم می خورد، اینجا هم همینطور هست، شبیه فیلم های سینمایی، اور‍‍‍ژانس و دندانپزشكی و زایشگاه و حتی اتاق عمل، همه سقف و دیوارهایی از چادر دارند. درست مثل شرایط جنگی.

۱۰دقیقه‌اول زلزله، از مرده‌ها پوشیده‌شد , بیمارستان سرپل‌ذهاب

دكترها از نبودن امكانات شكایتی ندارند، كارشان را می كنند، می گویند دارو هست، زیاد هم هست، ولی نگرانی ارزش چیز دیگری هست، آینده؛ آینده نزدیكی كه ممكن است خطرناک باشد. دكتر گلاره حسینی، متخصص زنان و وضع حمل است كه می گوید باید هرچه سریعتر فكری به حال امكانات بهداشتی روستاها كرد: كانكس های سرویس بهداشتی و حمام، از مهمترین چیزهایی است كه حالا باید به آن توجه شود. مردم زلزله زده در چادر زندگی می كنند و از همان روز حمام نرفته اند، سرویس های بهداشتی هم به خیلی مناطق و روستاها نرسیده، جایی هم كه باشد با این همه جمعیت، تمیز نمی ماند. این همه آلودگی احتمال بیماری های عفونی را زیاد می كند، مخصوصا جهت زنان و بویژه زنان باردار.

او كه سه سال است در كرمانشاه زندگی و طبابت می كند، راجع به اوضاع بیمارستان سرپل ذهاب می گوید: همان مهندسی كه اینجا را ساخته و حالا به این روز افتاده، می گوید برگردید داخل ساختمان، امن هست، ولی به این حرف نمی شود اعتماد كرد. فعلا كه در چادرها هستیم ولی باید سریعتر ساختمان را تعمیر و تجهیز كنند. هم این كه امكانات بیشتری داشته باشیم، هم این كه اگر یک زلزله كوچك دیگر بیاید، همین ساختمان نیمه خراب، آوار نشود روی سر بقیه. مثل شب اول كه ده دقیقه اول آمدم اینجا و تمام حیاط را مرده ها پوشانده بودند.

پزشکان بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب نگرانند، دلواپس روحیه مردم و دلواپس شیوع بیماری‌های عفونی مخصوصا جهت زنان.

دكتر حسيني همان شب اول هم اینجا بوده، همان شبی كه می گوید «از این سر تا آن سر، مرده گذاشته بودند»: همینطور با نیسان مرده می آوردند. من همان ده دقیقه اول زیاد از پانزده جسد معاینه كردم. همین حوالی بیمارستان جانشان را از دست داده و آنها را سریعا اینجا رسانده بودند. نمی دانم آمار كشته ها را چطور چهارصد نفر اعلام كردند. این چیزها شاخص های بهداشتی دارد، كاملا مشخص است كه خیلی زیاد از این تعداد مرده اند. حرف خود روستایی ها هم همین است.

مرضیه اسكندری هم ماماست، جلوی در زایشگاه ایستاده، از این می گوید كه باید تجهیزات اتاق های عمل زیاد شود، منظورش از اتاق عمل، همین تخت و چند وسیله ایست كه با چندینه پرده نازك، از بقیه فضا جدا شده. ولی زیاد از این، او هم مثل دكتر حسینی، دلواپس شیوع عفونت در روزهای آینده است: مردم در پارك و خیابان می خوابند، كنار زباله هایی كه كنارشان هست، اینها همه خطرناك هست. معلوم نیست این اوضاع چند روز ادامه پیدا می كند، باید فكر اساسی جهت جمع آوری زباله ها كرد. می ترسم چند روز دیگر وبا شیوع پیدا كند.

۱۰دقیقه‌اول زلزله، از مرده‌ها پوشیده‌شد , بیمارستان سرپل‌ذهاب

او از مراجعه چندین نفر به علت بیماری های وا‍ژینال هم خبر می دهد: از صبح چند نفر زن و دختر جوان آمده اند و داروهای واژینال گرفته اند. نبودن امكانات بهداشتی، سرویس های بهداشتی تمیز و حمام باعث شده است بعضی به بیماری های عفونی مبتلا شوند. اینها شاید در لحظه اول به چشم نیاید ولی عواقب خطرناكی جهت زنان منطقه دارد. آب و غذا به قدر كافی رسیده، آنها را كمك های مردمی هم تامین می كند، بهتر است مسئولان به فكر بهداشت منطقه باشند و كانكس هایی جهت حمام به روستاها بفرستند.

این بیمارستان صحرایی، دندانپزشكی هم دارد، رادیولو‍ژی هم دارد. متخصص اعصاب و روان هم. جایی كه دكتر نرگس خداخانی، صبورانه نشسته و به حرف آنها كه دردشان سنگینتر از آن است كه با قرص و شربت درمان شود گوش می دهد.

پزشکان بیمارستان صحرایی سرپل ذهاب نگرانند، دلواپس روحیه مردم و دلواپس شیوع بیماری‌های عفونی مخصوصا جهت زنان.

این روانشناس بالینی كه به میل خود از طرف هلال احمر به مناطق زلزله زده آمده، راجع به وحشت مردم می گوید: شدت زلزله و تبعاتش آنقدر زیاد بوده كه حتی بعد از گذشت چند روز از این اتفاق، مردم هنوز از تكرار آن واهمه دارند. این هم طبیعی هست، عجیب نیست. بلاتكلیفی اذیتشان می كند. كاری كه باید كرد این است كه اجازه بدهیم حرف بزنند و به حرف هایشان گوش كنیم. باید این وقت را داشته باشند كه وحشت ، خشم یا غصه ارزش را بیرون بریزند، باید تخلیه هیجانی شوند كه این احساس حالا كه تازه است از بین برود و در بقیه عمرشان با آنها نماند.

۱۰دقیقه‌اول زلزله، از مرده‌ها پوشیده‌شد , بیمارستان سرپل‌ذهاب

دكتر خداخانی، دفتری كه مشخصات مراجعه كننده ها نوشته شده است را ورق می زند و در بین تعداد زیادی «استرس»، از خودكشی هم خبر می دهد: دختر جوانی كه تحمل این شرایط برایش سخت بوده، دارو خورده و به اینجا ارجاعش داده اند. اوضاع زندگی مردم طوری است كه اگر به روحیه ارزش توجه نشود، ممكن است در آینده تعداد بیشتری خودكشی هم داشته باشیم. زندگی چندنفره بدون هیچ امكاناتی در یك چادر، بدون این كه آینده روشنی پیش رویشان باشد، ممكن است استرس و فشارهای عصبی را زیاد كند و آنها در یك لحظه تصمیم به چنین كاری بگیرند. جهت همین هم ما اینجا آمده ایم ولی فكر می كنم نباید خدمات روانشناسی فقط در بیمارستان باشد، باید دِه به دِه برویم و با مردم حرف بزنیم. آنها در مرحله شوك هستند و باید فضایی جهت مواجهه با شرایط و فرایند سوگواری برایشان فراهم شود كه در این مرحله نمانند. اگر مشكلات معنوی در این مرحله درمان نشود، تبدیل به اختلالات بعد از سانحه و اضطراب های مزمن می شوند كه عبور از آن سخت است.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: زلزله | زندگی | بیماری | بهداشتی | ساختمان | بیمارستان | بیمارستان | سرویس بهداشتی و حمام

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs